I veckan, den 13 mars, fick yoga_girl, Rachel Brathen, sin Lea Luna. Min Lea fick aldrig ta sitt första andetag. Hon dog i min mage 5 dagar innan hon var beräknad att födas. Den 20 mars på Bär vitt dagen minns vi henne och alla andra småttingar som dog innan de föddes.
Syftet med Bär vitt dagen är att uppmärksamma att ca 450 barn dör i sin mammas mage varje år. Detta är oacceptabelt. Så ska det inte vara. Vad gäller dödsfall i trafiken så har vi finns det en nollvision som berörda myndigheter arbetar mot. Detsamma bör gälla dödfödda barn.
Enligt Spädbarnsfondens undersökningar skulle en tredjedel av dödsfallen kunna förhindras om mammorna fick mer information om minskade fosterrörelser.
Den 21 oktober 2016 kom Socialstyrelsen med nya rekommendationer gällande minskade fosterrörelser. Enligt de nya rekommendationerna bör bland annat alla gravida informeras om fosterrörelser i samband med rutinbesöket i mödrahälsovården omkring graviditetsvecka 24. Syftet är att färre foster ska dö i livmodern och att färre barn ska skadas i samband med förlossningen.
Kommer detta ge resultat? Kommer siffrorna för 2017 förhoppningsvis minska? Kan man göra något mer? Helst skulle jag vilja att man kunde gå med en bälte på magen som larmade ifall barnet inte mådde bra.
Obeskrivligt många timmar sedan vi förlorade Lea har jag försökt minnas de sista dagarna och timmarna innan vi fick beskedet att hon inte längre levde. Vad är normalt vad gäller avvikelser i fosterrörelser? Hur mycket kan det skilja från dag till dag och fortfarande vara normalt? Jag hade behövt mer information.
Vi fick träffa en överläkare på förlossningen på Säs några veckor efter att Lea hade fötts. De hade tagit diverse prover och vi skulle ev få veta varför hon dog. Hon delade med sig om väldigt värdefull information gällande fosterrörelser som jag vill dela med mig. Hon sa att ibland ringer mammor in framåt kvällen och berättar att de är osäkra om de har känt sitt barn på hela dagen. Då blir de ombedda att dricka ett glas kallt vatten och lägga sig på vänster sida. De ska känna minst 10 ordentliga sparkar på 2 timmar. Bebisen i magen sover och är vaken i ca 45 min cykler, därför kan det dröja en stund innan hen börjar sparka. Ofta kan det vara svårt att känna barnet när min själv rör sig.